...

4-Hour Workweek

Recenzia knihy 4-Hour Workweek 

Je veľmi dôležité, aby sa väčšina z nás stala podnikateľom a majiteľom vlastnej firmy. O tom niet pochybností a veríme, že mnohí z vás to už dávno pochopili (ak nie, čítajte naše články z tejto sekcie). Tim Ferriss ako autor niekoľkých bestsellerov vie o čom hovorí. Páčia sa nám jeho úvahy o tom, ako si zjednodušiť život a naučiť sa filtrovať dôležité od nepodstatného. V knihe navrhuje informačnú diétu s čím plne súhlasíme, pretože od istého momentu sa stávajú všetky informácie toxické a zaťažujúce. Táto tiaž nás potom oberá o pracovnú kapacitu sústrediť sa na skutočne dôležité veci. Dodáva, že to, že úloha si vyžaduje veľa času, neznamená, že je aj dôležitá. To, čo robíte je oveľa viac dôležitejšie, než to ako to robíte. Výkonnosť je dôležitá ale neužitočná, pokiaľ nie je vynaložená na tie správne veci. Tim trefne poukazuje na fakt, že:

spomaľte a zapamätajte si: na väčšine vecí nezáleží. Byť zaneprázdnený je forma lenivosti – lenivosti myslieť a premyslene konať. Byť zavalený a ochromený prácou je často rovnako neproduktívne ako nerobiť nič, nehovoriac o tom, že je to oveľa menej príjemné. Byť produktívny si vyžaduje byť selektívny a robiť menej. Sústreďte sa čo je dôležité, ostatné proste ignorujte.

Tim sa v knihe zaoberá úvahami, ako oddelil finančný príjem od času stráveného v práci a ako vytvoril pre seba ideálny životný štýl. Tvrdí, že o realite možno vyjednávať. Všetky pravidlá, okrem prírodných zákonov a právnych noriem sa dajú, bez toho aby sme konali neeticky, ohýbať a prekračovať. Napríklad môžete využívať princípy, aby ste zdvojnásobili svoj príjem, znížili počet hodín strávených prácou na polovicu alebo prinajmenšom zdvojnásobili dĺžku svojej dovolenky.

Odporúča využívať selektívnu ignoráciu, informačnú diétu a ignorovať všetko nedôležité. Svoje úvahy v knihe dáva aj do konkrétnych príkladov, na ktorých si často uvedomíte dôležité súvislosti. Názorným protikladom je porovnanie investičného bankára, ktorý pracuje 80 hodín týždenne (11h / deň 7 dní v týždni = 124 dolárov / hodina) a zarába 500.000 dolárov ročne s niekým, kto zarába len 40.000 dolárov ročne, ale pracuje len 20 hodín týždenne (ledva 3h / deň 7 dní v týždni = 40 dolárov / hodina). Bankára považuje za menej „výkonného“ ako niekoho, kto sa môže úplne slobodne rozhodovať, kedy, kde a ako bude žiť a čo bude robiť (má na to totiž viac času). Relatívny príjem je preto dôležitejší než ten absolútny príjem a za najcennejšiu vec autor považuje mať možnosti voľby.  

Podľa Tima je ideálne vytvoriť si systém, v ktorom robíte menej nezmyselnej práce a vďaka tomu sa sústredíte iba na veci, ktoré sú pre vás dôležitejšie. Čiže sa sústreďte na to, aby ste boli produktívny, nie zaneprázdnený. To ale až potom, ako zistíte, čo vlastne od života chcete. Podľa autora väčšina ľudí nikdy nebude vedieť čo vlastne od života chce. Tvrdí, že tie najdôležitejšie aktivity nikdy nie sú príjemné. Žiť životným štýlom, ktorý stojí za to, si vyžaduje osvojiť si a rozvinúť návyk rozhodovania za seba a za druhých. Podľa Tima existuje priama korelácia medzi prekonávaním komfortnej zóny a získavaním toho, čo v živote chceme. 

Ak stále tvrdíte, že máte nedostatok času, tak si môžete byť istý, že v skutočnosti máte iba nedostatok priorít. 

Za kľúčovú myšlienku tejto knihy považujeme fakt, že ak sa chcete stať úspešný (finančne, časovo, inak), nemôžete pracovať len o trochu múdrejšie. Znamená to vytvoriť si systém, v ktorom za vás pracujú aj druhí ľudia. Ak máte problémy stihnúť všetky svoje úlohy, nesnažte sa ich vyriešiť dlhšou pracovnou dobou (znižujete svoju hodnotu). Stanovte si priority. Ak nemáte jasné priority, všetko sa zdá byť naliehavé a dôležité. Hneď ako si však určíte jedinú najdôležitejšiu úlohu dňa, všetky ostatné sa zrazu zdajú ako neurgentné a nepodstatné. V recenzii tejto knihy vám prezradíme aj ďalšie dôležité informácie, ktoré vám pomôžu svoj pracovný čas lepšie organizovať aj systematizovať, aby ste sa mohli sústrediť len na to, na čom vám skutočne záleží (lifestyle design). Kiež by túto recenziu knihy čítal každý jeden mladý začínajúci podnikateľ, ktorý sa odvážil postaviť na vlastné nohy. Dúfame, že budete patriť medzi nich. Ak chceme, aby ste sa stali nenahraditeľným občanom našej krajiny a pomáhali budovať trvalo skvelú spoločnosť, tak nemáme na výber. 

Získajte recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli. 

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem