...

Freakononics

Recenzia knihy: Freakonomics - Skryté stránky všetkého.

Autormi tejto knihy s nezvyčajným a nadčasovým názvom “Freakonomics”, či inak povedané skrytá stránka všetkého, sú Steven D. Levitt (ekonóm) a Stephen J. Dubner (spisovateľ a novinár). Spoluprácou týchto autorov vzniklo zaujímavé dielo o hádankách každodenného života formou kurióznych príbehov aj z pohľadu ekonóma. 

Kniha poukazuje na to, že moderný a komplikovaný svet, ktorý nás privádza miestami do šialenstva, nie je taký nezrozumiteľný, ak sa pýtate tie správne otázky. Hlavnou témou tejto knihy je to, ako ekonómia zasahuje do reálneho fungovania sveta v porovnaní s morálkou, podľa ktorej by mal svet fungovať. Autori ponúkajú všeobecné informácie so širším nadhľadom. 

Kniha pozostáva zo šiestich kapitol. Autori v jednotlivých kapitolách porovnávajú oblasti ako kriminalita, podvod a korupcia a väčšinou všetky tieto oblasti sú podmienené stimulmi, či už ekonomickými, sociálnymi alebo morálnymi. Autori dávajú do súvislosti vzťah medzi legalizáciou umelého prerušenia tehotenstva a mierou kriminality, o ktorej uvádzajú historický prehľad podľa najspoľahlivejších údajov. Ako aj to, že výsledky volieb závisia od toho, koľko peňazí investuje kandidát do predvolebnej kampane. Ďalej uvádzajú akú silu majú informácie, ktoré využívajú takzvaní experti, či odborníci na premenu jedného zo stimulov - strach. Ukazujú, že všeobecne zaužívaný názor môže byť len čistý výmysel vlastného záujmu. 

V poslednej kapitole sa venujú rodičovstvu, kde sa zameriavajú najmä na mieru dôležitosti rodičov a ich prvý dôležitý úkon, za ktorý pokladajú už výber mena. Tvrdia, že nepomery v prostredí, v ktorom deti vyrastajú, sú zodpovedné za polovicu charakteru. Za tú druhú sú zodpovedné gény. Schopnosti dieťaťa sú ovplyvnené z väčšej časti inteligenčným kvocientom jeho biologických rodičov. Nezastávajú názor, že farba pleti by bola dôvodom horších výsledkov, ale že je to skôr spôsobené nízkou úrovňou vzdelania a nízkym príjmom rodín, z ktorých pochádzajú. 

Autori píšu o zaujímavých témach a súvislostiach, nad ktorými sa bežne nepozostavuje, ponúkajú nový uhol pohľadu na svet. Ich zaujímavé kontexty vás donútia premýšľať a kuriózne prípady zároveň pobaviť.

V závere knihy sa môžete dozvedieť niečo o profiloch autorov, ako si aj prečítať rozhovor s nimi. Uvádzajú tu tiež vybrané stĺpčeky uverejnené v magazíne New York Times a na ich blogu.

Získajte plnú recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli.

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem