...

Kniha o Egu

Recenzia knihy Osho, Kniha o Egu

Svetoznámy mystik Osho vo svojej knihe vysvetľuje ako ego negatívne vplýva na samú podstatu človeka. Tvrdí, že naše Ja je len fikcia, projekcia, ktorú do nás premietli najprv naši rodičia, potom učitelia, neskôr zamestnávatelia ale aj duchovní a politici. Všetky idey a všetky identity, s ktorými ste sa stotožnili, sú spoločenskou záležitosťou. Boli vám dané ostatnými ľuďmi. 

Autor upozorňuje na hlavný problém predurčenia – čo vytvára tlak, že vždy musíte byť na vrchole. Ak sa vám to nedarí, máte pocit, že ste niečo pokazili a prepadáte komplexu menejcennosti. Spoločnosť nás vedie k  súťaživosti a porovnávaniu, násiliu a boju, pretože dôležitý je len výsledok – cieľom je vždy úspech alebo moc. Autor upozorňuje, že akonáhle začnete držať v rukách moc, prebudia sa vaše túžby. Moc sa pre vás stane potravou, príležitosťou. 

Nie je pravda, že moc korumpuje – vy už ste skorumpovaný. Moc túto skorumpovanosť iba odkrýva.

Sama idea získavania moci nad inými ľuďmi znamená zbavovať ich dôstojnosti, zničiť ich jedinečnosť, prinútiť ich k otroctvu. Moc drieme v rukách násilníckych ľudí, nezáleží na tom, či páchajú násilie na iných ľuďoch alebo na sebe. Podľa autora sú ľudia, ktorí páchajú násilie na ostatných ľuďoch, prirodzenejší, zatiaľ čo osoby, ktoré páchajú násilie na sebe samých, sú úplne psychopatickí. Z ľudí, ktorí trýznia samých seba, sa však stávajú vaši svätci. Všetok ich príspevok tomuto svetu spočíva v učení, ako týrať samých seba, čo je úplne zvrátený vzor.

Preto vraj snaha o premenu v niekoho iného je choroba, zatiaľ čo jednoduchá existencia znamená zdravie. Autor trefne poznamenáva, že než stihnete uspokojiť vlastné ego, zomriete, pretože život je jednoducho krátky. Nepremrhajte ho šialenými hrami, ktoré režíruje vaše ego.

Preto nás autor smeruje k meditácii. Vďaka meditácii nesmierne zbohatnete, lebo vám poskytne svet vašej najvnútornejšej podstaty. Budete relatívne bohatí, lebo meditácia uvoľní moc vašej mysle a zameria ju na nadanie, ktoré máte. Každý človek má od narodenia určité nadanie, a pokiaľ žije bez toho, aby sa mu venoval a plne ho rozvíjal, bude si pripadať, ako by mu niečo stále chýbalo. Zaujímavé, čo poviete? 

Získajte plnú recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli.

 

VIAC INFORMÁCIÍ O VIP SLUŽBE NÁJDETE TU.

Predplaťte si VIP službu podľa Vášho výberu

= 5 eur/mesiac
= 10 eur/mesiac
= 15 eur/mesiac
Mesačné členstvo VIP
Mesačné členstvo VIP
(všetko spolu)
= 19 eur/mesiac

(úspora 11 eur/mesiac = 132 eur/rok)

Zostavte si balíček VIP produktov

Pre vytvorenie objednávky musíte byť prihlásený.

 

scroll-top

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem