...

Nežiadúci účinok smrť

Recenzia knihy Nežiadúci účinok smrť

John Virapen bol kedysi riaditeľom spoločnosti Eli Lilly & Company, ktorá je  farmaceutickým gigantom so sídlom v americkom Indianapolise. Dnes je Eli Lilly, so 42 600 zamestnancami po celom svete (údaj z roku 2005), s pobočkami v 138 štátoch a s obratom 14,6 miliardy USD jednou z najväčších farmaceutických spoločností na svete. V knihe autor popisuje svoje vlastné praktiky, ako bývalého riaditeľa tejto firmy. Tvrdí, že veľké farmaceutické koncerny vynakladajú každoročne 35.000 EUR na každého lekára s vlastnou praxou, aby ho motivovali predpisovať ich výrobky. Skutočnosť, že autor ochotne spolupracoval s touto firmou, ho dnes nesmierne ťaží a o sebe hovorí: „Bol som sviňa.“ 

V knihe popisuje postupy, ako uznávaní vedci a lekári dostávajú drahé zájazdy, dary, prípadne priamo peniaze ako úplatok za pozitívne posudky liečiv, ktorých závažné, niekedy až smrteľné nežiaduce účinky prenikli na verejnosť. Takéto postupy sú na to, aby sa rozptýlili oprávnené obavy lekárov i pacientov z bezpečnosti liekov. Pre celý rad nových schválených liekov existujú iba krátkodobé štúdie a nik nevie, aké sú ich účinky na pacientov pri dlhodobom alebo trvalom užívaní. Aj preto farmaceutický priemysel neustále hľadá nové a lukratívne trhy. Najhoršie je, že sa začína zameriavať na deti.

Po prečítaní tejto knihy získate celkom nový pohľad na lekárov, na ich zvyklosti pri predpisovaní liekov, na správy o vedecko-výskumných novinkách, vedeckých sympóziách a celkom inak budete pristupovať k odborným časopisom či oficiálnym odporúčaniam. Vraj zmeníte názor aj na bezpečnosť postupov používaných pri schvaľovaní nových liečiv. Tvrdí, že ničoho sa farmaceutický priemysel nebojí tak veľmi ako práve pozornosti verejnosti. Aj preto majú farmaceutické firmy najmä tieto dve oddelenia: právne a marketingové. 

Vzťah medzi pacientom a lekárom je podľa neho založený iba na dôvere. Aspoň teda zo strany pacienta. Pacient sa musí otvoriť a povedať, kde ho čo omína. Musí sa do pol pása vyzliecť, obnažiť sa. Vyžaduje si to veľkú dávku dôvery. Farmaceutický priemysel sa zameriava práve na onen prenos dôvery. Robí nábor lekárov priamo na univerzitách. Ako? Jednoducho. Financuje im štúdium a 35 000 eur je celkom pekný balík peňazí. Odmietnuť ho padne dosť zaťažko, popisuje autor zo svojich skúseností.

Opisuje aj to, že keď niečo tvrdí mienkotvorná osoba, všetci nižšie postavení lekári to bez rozmýšľania akceptujú. A mienkotvorcov, nie vždy zaujímajú dôkazy. Hlavným princípom je hierarchia. A autor mal za úlohu vo svojej kariére udržiavať hlavných “kohútov” v tej správnej nálade. Autor sa pýta, či majú tieto agresívne lieky pri všetkých spomínaných hrozivých nežiaducich účinkoch vôbec aj nejaký úžitok? Názor nezávislých vedcov (rozumejte: nezávislých od farmaceutického priemyslu) znie: Nie! Štúdie v ani jedinom prípade nepreukázali, že by sa pôsobením lieku niekto vyliečil napríklad z ťažkej depresie, lebo to nik ani neskúmal. 

Farmaceutický priemysel sa snaží určovať sociálne štandardy. Farmaceutické firmy sa snažia stanoviť štandardy normálneho, takzvaného žiaduceho správania. Cieľom je: čo najviac spôsobov správania, ktoré sa s vyfantazírovaným štandardom nezhodujú. V takom prípade bude veľa jedincov potrebovať liečbu.

Farmaceutický priemysel sa podľa autora zameriava najmä na jedno: ovplyvňovať všetkých kompetentných a nástrojom je podplácanie. No aj úplatkárstvo je vecou dôvery. Ten, ktorý berie je na jednej lodi s tým, ktorý dáva. Obe strany majú záujem udržať vec v utajení. Práve preto sa s korupciou tak ťažko bojuje zvonka. A toto je dôvod, prečo sa autor rozhodol priznať. Za hlavnú chorobu zdravotníckeho systém určuje diagnózu: korupcia. Píše, že slepú dôveru si možno kúpiť. Korupcia je skôr pravidlom než výnimkou a je súčasťou systému. Ako prevenciu okrem iného odporúča klásť nepríjemné otázky lekárovi i lekárnikovi. Položte im jednu alebo viacero otázok. Máte právo dostať na ne trpezlivú, vyčerpávajúcu a zrozumiteľnú odpoveď, ktorú pochopí aj laik. Tieto otázky nespochybňujú kompetentnosť lekára. Položiť ich neznamená spochybniť, či dokonca zničiť vzťah dôvery medzi lekárom a pacientom. Naopak, vo vzťahu založenom na dôvere, sú takéto otázky plne oprávnené. 

Získajte recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli. 

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem