...

Nová civilizácia

Recenzia knihy Nová civilizácia

Súčasné turbulentné vývoje v našej spoločnosti vedú mnohých ľudí k zamysleniu, kam vlastne spejeme, čo nás a naše deti čaká v budúcnosti, ako sa naša civilizácia zmení. Odpovede na tieto otázky načrtávajú futurológovia Alvin Toffler a Heidi Tofflerová v knihe s príznačným názvom Nová civilizácia, ktorí vývoj ľudských dejín rozčleňujú do troch hlavných vĺn. V prvej vlne ľudstvo žilo usadlým spôsobom v mnohopočetných rodinách, pričom cieľom bola produkcia rastlinnej a živočíšnej výroby. Druhá vlna bola charakteristická priemyselnou produkciou. V jej dôsledku sa rodina zredukovala na nukleárnu, nastúpila masová produkcia, masová spotreba, masová výchova či masové médiá. Súčasnú dobu charakterizujú ako obdobie nastupujúcej tretej vlny – dominuje nehmotné bohatstvo využívaním internetu, informácií, myšlienok ktoré sú novým zdrojom bohatstva, či nových komunikačných kanálov.

Autori prezentujú názor, že vojny a konflikty vo svetoch sú skôr sprievodnými javmi zmien vo výrobe, sociálnej či kultúrnej sfére. V súčasnej spoločnosti vidia dva tábory. Prvý z nich sa úporne snaží zachovať hlavné inštitúcie masovej priemyselnej civilizácie. Obhajuje preto tradičnú nukleárnu rodinu, obrie korporácie či masový vzdelávací systém. Druhý tábor pochopil, že štruktúru druhej vlny nie je možné zrekonštruovať a využívať v ére tretej. Autori upozorňujú, že ak sa necháme uniesť pocitom bezmocnosti, že nič nefunguje, začneme túžiť po záchrane a zakonzervovaní súčasnej spoločnosti. Tá však nepríde; iba sa ocitneme na smetisku dejín.

Ako teda vidia autori budúcnosť našej civilizácie? To si podrobne prečítate najmä v recenzií, alebo v knihe, ak ju zoženiete. Ale v skratke: dôjde k úplnému odstráneniu potrebnosti masovo vychovávaných ľudí; rodina vo forme, ako ju poznáme dnes, sa stane len jedným z rôznych ďalších typov rodín a mnohé ďalšie úvahy. Pri čítaní tohto diela si uvedomíte, že mnohé znaky novej epochy, ktoré autori opisujú (kniha je z 90-tych rokov), sa už okolo nás plynulo a nenápadne dejú. Sme ich súčasťou? Sme generácia odkázanou na tvorenie nových dejín alebo udržiavanie tých starých? Odpovede budú pre vás určite zaujímavé. 

Získajte plnú recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli.  

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem