...

Predictably Irrational

Recenzia knihy Predictably Irrational

Dan Ariely v tejto knihe preberá behaviorálnu ekonomiku. Je to relatívne nová oblasť, ktorá sa opiera o psychológiu a ekonomiku. Tvrdí, že v skutočnosti sme oveľa menej racionálny než predpokladá teória štandardnej ekonomiky. Navyše, toto naše iracionálne správanie nie je ani náhodné ani nezmyselné. Je systematické, a keďže ho opakujeme znovu a znovu, tak aj predpovedateľné a predvídateľné. Autor v knihe objasňuje, ako sa vždy pozeráme na veci okolo nás vo vzťahu k ostatným. Toto neplatí len pre fyzické veci, ale aj pre zážitky ako dovolenky, možnosti vzdelávania a pre prchavé veci ako sú emócie, postoje a uhly pohľadu. Vždy porovnávame práce s prácami, dovolenky s dovolenkami, milencov s milencami, vína s vínami atď. A nielenže máme tendenciu porovnávať veci jednu s druhou, ale tiež máme tendenciu zameriavať sa na porovnávanie vecí, ktoré sú ľahko porovnateľné – a vyhýbame sa porovnávaniu vecí, ktoré sa nedajú ľahko porovnať. Radi teda robíme rozhodnutia založené na porovnaní.

Nie je žiadne tajomstvo, že dostať niečo zadarmo je veľmi dobrý pocit. Nula je emocionálne tlačidlo atraktivity – zdroj iracionálneho vzrušenia.

Podľa autora však toto “zadarmo”, nás môže zaviesť do problémov: veci, o ktorých by sme nikdy neuvažovali, že si kúpime, sa stanú neuveriteľne atraktívne hneď ako sú zadarmo! Napríklad kúpili ste si dva kusy výrobku, ktoré by ste si inak v prvom rade nekúpili, iba preto, aby ste dostali tretí zadarmo? Nula nie je len ďalšia zľava. Nula je rozdielne miesto. Rozdiel medzi dvomi centami a jedným je malý. Ale rozdiel medzi jedným centom a nulou je obrovský! Zahĺbte sa do tajov tejto inšpirujúcej psychológie, ktorá sa dá veľmi užitočne použiť aj v podnikaní. Zvýšite tak šancu, že si vás niekto všimne a na základe “zadarmo” obohatíte alebo dokonca zmeníte jeho život k lepšiemu. 

Získajte recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli. 

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem