...

Rasa, Evolúcia a Správanie

Recenzia knihy:  Rasa, Evolúcia a Správanie: pohľad na históriu života 

Rushtonová kontroverzná osobnosť naplno lákala novinárov ale aj vedeckú oblasť a jeho dielo z roku 1984: “Rasa, Evolúcia a Správanie: Pohľad na históriu života”, nám jednoznačne ukazuje aký vedecký názor (alebo aj osobný) zastával v tak tabuizovanej oblasti, akou bola a stále je otázka rasy a jej vplyvu (nielen) na inteligenciu. 

Autor za toto dielo čelil masívnym atakom z vedeckých kruhov, kde ho obvinili z rasizmu a za nedostatočný výskum v tejto oblasti. Jeho najväčším kritikom bol evolučný biológ Joseph L. Graves, ktorý vyskúšal Rushtonovú r-k stratégiu na rode malých múch (Drosophila), pričom v závere poukázal na nepoužiteľnosť teórie a na autorovu nesprávne pochopenú evolučnú teóriu ako takú. Hlavným posolstvom knihy je r-k stratégia (teória), ktorá vysvetľuje rasové rozdiely medzi Orientálcami, Bielymi a Čiernymi vo výške inteligencie a v spoločenskom správaní. 

Záverom tohto posolstva je, že Orientálci (Aziati, Mongólci) majú priemerné IQ skóre vyššie o 6 bodov (106) než Bieli (Európania), ktorých priemerné skóre je 100 bodov. Čierni (Afričania, Černosi) stoja na konci škály s priemerným IQ okolo 86 bodov.  

Informácie z rozsiahlych výskumov, na ktoré sa autor odvoláva v tejto knižke ukazujú, že rasy sa rozlišujú v dôležitých smeroch. Rozlišujú sa, priemerne, vo veľkosti mozgu, sexuálnom správaní, plodnosti, osobnosti, dospievania, životného cyklu, kriminality a v rodinnej stabilite. Napríklad, Čierni sú najviac spoločenskí ľudia a majú najvyššie sebavedomie. Orientálci sú najviac ochotní odložiť svoje potešenie. Bieli spadajú medzi. Čierni zomierajú najskôr, potom Bieli, Orientálci ako poslední, aj keď všetci majú dostatočnú zdravotnú starostlivosť. John Phillipe Rushton má aj svojich podporovateľov, ktorí zastávajú rovnaký názor na r-K stratégiu a jej výsledky. Medzi nich patrí či patrili aj kriminalista Anthony Walsh, biológ E.O. Wilson alebo aj psychológ Richard Lynn. 

Rushton na svojom verejnom vystúpení v Baltimore v roku 2009 argumentoval v neprospech Arabov a Moslimov keď vyhlásil, že Islám je nielen kultúrnym ale aj genetickým problémom. Jeho teóriou bolo, že Moslimovia majú okrem agresívnej povahy aj jednoduché a uzavreté myslenie, ktoré je menej prístupné k rozumnému uvažovaniu. Dnes už nežije.

Je spravodlivé porovnávať rasu a jej vplyv na výšku IQ? Je Rushtonová r-k stratégia správna? Odpovede na tieto a ďalšie otázky ponúka práve táto kniha. Či však s odpoveďami budete súhlasiť alebo nie, je už len a len na vás. 

Získajte plnú recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli.  

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem