...

Šok z budúcnosti

Recenzia knihy Šok z budúcnosti

Alvin Toffler je futurológ. Mnohé jeho knihy sú síce staré, ale ich aktuálnosť je priam zarážajúca. V tejto knihe píše, ako v doposiaľ najrýchlejšie meniacom sa prostredí, akému bol človek kedy vystavený, vieme poľutovaniahodne málo o tom, ako sa ľudský tvor prispôsobuje. Popisuje šok z budúcnosti ako fenomén spojený s časom, ktorý je výsledkom mimoriadne zrýchleného tempa zmien v spoločnosti. Tento šok vzniká z tlaku novej spoločnosti na tú starú. Je to kultúrny šok vo vlastnej spoločnosti a v tom autor vidí značný problém. Ak vycestujete do sveta a ste v kultúrnom šoku, disponujete vedomím, že sa môžete vrátiť späť do svojej kultúry, ktorú ste opustili a ktorú poznáte. Obeť šoku z budúcnosti však túto možnosť nemá. Zažíva šok priamo vo svojej kultúre kde žije.

A teraz si predstavme, že sa v tomto novom svete neocitne jedinec, ale celá spoločnosť, celá generácia, vrátane svojich najslabších, najmenej inteligentných a najmenej rozumných členov. Výsledkom je hromadná dezorientácia a šok z budúcnosti v masovom merítku. Tento výsledok umocňuje aj poznatok, že niektoré spoločnosti sa z technického alebo ekonomického hľadiska menia rýchlejšie než ostatné. Prečo je to však tak?

Ak si predstavíme technológiu ako ohromný motor, akýsi mohutný urýchľovač, potom za jeho pohonnú zmes musíme považovať vedomosti. A tak sa dostávame k jadru procesu akcelerácie v spoločnosti, keďže do nášho motoru prúdi každým dňom bohatšie palivo. Akým palivom podľa vás disponujeme v našej krajine - chudobným alebo bohatým?

Proces zrýchlenej tvorby informácii autor popisuje aj na nasledovnom príklade. Priemerný obyvateľ dnešného mesta príde za jeden týždeň do styku s viac ľuďmi než feudálny dedinčan za rok a možno aj za celý svoj život. Dedinčan nepochybne zažil niekoľko dočasných vzťahov, ale väčšinu ľudí poznal po celý život. Tieto veci sú v modernej spoločnosti nenávratne preč. V spoločnosti, kde sú instantná potrava, vzdelanie a dokonca „instantné mestá“ každodenným javom, je najrýchlejšie vyrábaný a najbezohľadnejšie odhadzovaný ďalší „instantní“ – výrobok – celebrita. S týmito „zástupnými ľuďmi“ nadväzujeme vzťahy rovnako ako s priateľmi, susedmi a kolegami. Našim životom ich prechádza stále viac a naše vzťahy k nim sa skracujú. Žiadna generácie v histórii nebola zavalená takým množstvom vymyslených hrdinov, ako je tomu teraz. Myslíte si, že je to náhoda?

Autor v knihe ďalej popisuje, ako dnes vytvárame úplne novú spoločnosť. Paralelne prežívame revolúciu mládeže, sexuálnu revolúciu, rasovú revolúciu, koloniálnu revolúciu, ekonomickú revolúciu a najrýchlejšiu a najhlbšie zasahujúcu technologickú revolúciu v dejinách. Ďalej sa vyjadruje aj k téme rodiny a budúcnosti rodičovstva. Ako jeden z príkladov uvádza existenciu profesionálnych rodičov. Profesionálni rodičia budú skutočnými rodinnými jednotkami poverenými a dobre platenými za výchovu detí. Ich rodiny by boli zámerne mnohogeneračné a ponúkali by deťom príležitosť pozorovať a učiť sa od rôznych modelov dospelých, ako tomu bolo v prípade starej farmárskej usadlosti. Ďalší model, ktoré sa v knihe prezentuje je aj kolektívna rodina, v ktorej 3 až 6 dospelých príjme jedno meno, spoločne žijú a vychovávajú deti a zlučujú sa z právnického hľadiska, aby získali určité ekonomické a daňové výhody. 

Autor okrem toho poukazuje aj na utópiu, že vstupovať do manželstva kvôli niečomu inému než kvôli láske, už dnes nie je považované za solídne, ako tomu bolo kedysi. Láska, ktorá bola z hľadiska rodiny predtým okrajová, sa stala je základným ospravedlnením dnešnej doby. Ako sa vzťahy medzi ľuďmi stávajú pominuteľnejšími a modulovejšími, tak sa aj honba za láskou stáva prinajmenšom horúčkovitejšia. Mení sa však predpoklad jej dĺžky trvania. Ukazuje sa, že konvenčné manželstvo je stále menej schopné splniť svoje sľuby o láske na celý život. A tak môžeme predpokladať všeobecné prijatie dočasného manželstva za štandard. Namiesto sobáša, ktorý by trval „pokiaľ nás smrť nerozdelí“, budú páry od samého vstupu do manželstva vedieť, že ich vzťah bude mať pravdepodobne krátke trvanie.

Ďalej sa autor v knihe vyjadruje aj na tému budúcnosti vzdelávania. Ako zákazník, ktorý si kupuje mustanga, chce si aj študent navrhnúť svoje vzdelanie sám. Rozdiel spočíva v tom, že zatiaľ čo priemysel na spotrebiteľove požiadavky reaguje veľmi pružne, vzdelávací systém bol k študentovým požiadavkám charakteristicky nevšímavý. Ale to opäť nie je náhoda.

Okrem vzdelania autor predkladá aj ideu o výbere životného štýlu z “výkladu”. Nehodí sa k nám samozrejme hocijaký životný štýl. Na trhu hľadáme životný štýl (spôsob, ako zaviesť do našej existencie poriadok), ktorý sa bude hodiť pre náš konkrétny temperament a pre naše podmienky. Hľadáme hrdinov alebo minihrdinov, ktorých by sme napodobňovali. Hľadač životného štýlu je ako žena, ktorá listuje stránkami módneho časopisu a hľadá vhodný vzor pre svoje šaty. Dať prednosť jednému štýlu pred druhým je super-rozhodnutie. Je to rozhodnutie vyššieho rádu, než sú bežné každodenné rozhodnutia. Zužuje totiž rozsah možností, ktoré sa nás budú v budúcnosti týkať. Zakaždým, keď si vyberáme štýl, keď nadväzujeme vzťahy s určitou skupinou alebo skupinami, tak nejakým spôsobom modifikujeme svoju predstavu o sebe. A o týchto a ďalších veciach pojednávame v recenzii tejto neuveriteľne zaujímavej knihy.

Podľa autora čím viac možností má jedinec na výber, tým tiež rastie množstvo informácií, ktoré musí pred rozhodnutím spracovať. Čím viac možností, tým pomalší reakčný čas. Preto sa zamýšľa aj nad otázkou, ktorú zatiaľ nikto nepoložil: „Aký chcete, aby bol svet za 10, 20 alebo 30 rokov?“ Podľa nás je to pekná otázka, ale viete v čom je najväčší problém? Táto nadčasová kniha bola napísaná v roku 1970. Ste v šoku? Veď o tom je táto kniha. Otázka ale potom znie, že čo príde za ďalších 10 až 30 rokov keď mnohé z toho čo popísal Alvin Toffler v tejto knihe už dávno platí a stále pretrváva? 

Získajte recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli. 

 

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem