...

Something For Nothing

Recenzia knihy Something For Nothing

Brian Tracy je autor, ktorí nekonečne dôležitým spôsobom zmenil náš svet a spôsob, ako sa naň pozeráme. Je to náš akýsi mentor na diaľku, ktorého materiály stáli pri našom osobnostnom “zrode”. Má náš veľký obdiv. Dokonca sme ho stretli osobne a mali tú česť s ním zopár slov prehovoriť. V knihe veľmi trefným spôsobom píše, že nie je možné, aby bol hocikto platený viac za robenie menej práce. Podľa neho existuje emocionálna, ekonomická a sociologická epidémia šíriaca sa po Amerike a svete, ničiaca indivíduá, podkopáva spoločnosti a ohrozuje budúcnosť civilizácie. Táto epidémia má základ v nekontrolovanosti a neukojiteľnosti požiadaviek tisícov a miliónov ľudí, ktorí chcú dostať niečo za nič. Zabraňuje úspechu, šťastiu a prosperite. Je emocionálne deštruktívna a v konečnom dôsledku ničí schopnosť nakazeného jedinca dosahovať čokoľvek užitočného a trvajúceho. Dôvod? Túžba niečoho za nič sa rýchlo stáva závislosťou.

Vysvetľuje, že každý je lenivý. Je to normálny, prirodzený ľudský inštinkt. Je aj zdravý aj nápomocný. Je to spôsob šetrenia / uskladňovania energie. Lenivosť vo svojej podstate nie je ani dobrá ani zlá. Je to spôsob, ktorým je lenivosť demonštrovaná, ktorý vedie k tomu, či je definovaná ako pozitívna alebo negatívna. Ak je lenivosť demonštrovaná ako spôsob splnenia úlohy a dosiahnutím cieľa rýchlejším, lepším, ľahším, jednoduchším spôsobom, v tom prípade je dobrou vecou. Je pomocná. Lenivosť je silou, ktorá popohnala všetky vylepšenia technológie, výroby, produkcie, poľnohospodárstva, medicíny, dopravy, vzdelania a každú inú oblasť pokroku ľudstva.

Avšak lenivosť má tiež svoju temnú stránku. Ak ľudská prirodzená lenivosť spôsobuje že ľudia poľavujú v práci, vyhýbajú sa práci, zlyhávajú pri dokončení úloh, plytvajú časom, začínajú neskôr a odchádzajú skôr, potom je lenivosť zlá. Je psychicky nemožné pre človeka vybrať si menej ak môže mať viac. Najmúdrejšia vec, ktorú môžete urobiť je akceptovať to, že ľudia vždy budú leniví, chamtiví, ambiciózni a netrpezliví v dostaní toho, čo chcú. Mnohí ľudia sú šokovaní a nahnevaní pri tomto opise ľudskej povahy. Ale toto nie je názor, ale fakt a my s autorom súhlasíme a domnievame sa, že tento opis čoraz viac platí na Slovenského občana. 

Úspech vás nezmení, iba z vás urobí viac než už ste, či už v sebe nosíte viac dobrého alebo zlého.

Podľa Briana existuje iba jeden spôsob ako prinútiť niekoho robiť niečo, a to je urobiť človeka, aby to chcel urobiť. Zdravý, normálny človek, vidí sám seba ako zodpovedného za svoj život. Nezvaľuje svoje problémy alebo svoju životnú situáciu na nikoho iného, ale na seba. Nesťažuje sa, nekritizuje ostatných, ktorí sú úspešnejší. Slabí ľudia, na druhej strane, sú presvedčení, že ich problémy sú spôsobené ostatnými. To ich zbavuje zodpovednosti urobiť hocičo pre samých seba. Závisť, odpor a obviňovanie druhých mení majiteľa týchto pocitov na obeť. To ho robí slabým a bezmocným, neschopným a beznádejným. Robí ho nahnevaným a zbaveným odvahy a schopným byť ľahko zmanipulovateľným. Namiesto toho, aby urobil niečo na zlepšenie svojej situácie, je obeť motivovaná túžbou dostať niečo za nič a preto podporuje kohokoľvek, kto mu sľúbi peniaze zdarma, bez nejakej snahy z jeho strany (všímate si tú podobnosť v obdobiach volieb?).

Brian vyzdvihuje fakt, že základná vlastnosť charakteru je sebadisciplína. Sebadisciplína je schopnosť prinútiť sa robiť čo máte urobiť, keď to máte urobiť, či sa už cítite na to, alebo nie. Ľudia so slabším charakterom majú nízku alebo žiadnu disciplínu. V podstate sú nekontrolovateľní. Nedokážu sa obmedziť ani krotiť. Úspešní ľudia si urobili zvyk z robenia toho, čo neúspešní ľudia neradi robia. Ani úspešní ľudia to nerobia radi, ale sú natoľko disciplinovaní, že to urobia aj tak (skoršie vstávanie, pracovanie tvrdšie, zostávanie hore dlhšie) pretože úspešní ľudia si uvedomujú, že toto je daň, ktorú musia zaplatiť za to, aby neboli priemernými.

Dobrou správou je, že sebadisciplína je ako sval. Úspech to nie je nič iné, ako tony disciplíny.

Poukazuje aj na fakty o tom, že váš jediný šéf je zákazník a on vás môže vyhodiť kedykoľvek chce, len tým, že bude chcieť nakupovať niekde inde. Podnikatelia a budovatelia obchodu sú pravými národnými pokladmi v každej krajine. Vytvárajú budúcnosť svojou predstavivosťou, energiou a smelosťou. Podľa neho by vláda mala podnecovať podnikanie. Mala by učiť a podporovať podnikanie, odmeňovať a zvestovať ho, a mala by urobiť podnikanie centrálnym sústredením ekonomiky a sociálnej politiky. 

Brian sa trefne vyjadruje ak téme peňazí. Ste kde ste, a zarábate koľko zarábate vďaka sebe samému. Kdekoľvek ste v živote, čokoľvek robíte, akokoľvek dostávate zaplatené, vybrali ste si to sám svojimi činmi, dokonca možno viac aj svojimi nečinmi. Ak nie ste spokojný so svojou prácou alebo platom, musíte urobiť nové voľby a rozhodnutia a urobiť nové činy. Vy ste za ne zodpovedný. Píše, že väčšina ľudí nezačne zarábať seriózne peniaze pokiaľ nemajú 45 rokov. Trvá to tak veľa rokov vybudovať rezervoár vedomostí a zážitkov, ktoré urobia možnými pre človeka zarobiť významný plat. Priemerný vek self-made milionárov je 57 a trvá to približne 22 rokov tvrdej práce sa sem dostať. Aby sa to trochu zlepšilo, autor navrhuje aby zmyslom edukácie bolo pripraviť mladých ľudí na vstup do pracovnej sily ako dospelých a stať sa hodnotným, hrdým, produktívnym členom spoločnosti (podnikateľom). Ako môžeme aj my v našich podmienkach na Slovensku urobiť z mladých ľudí schopných, slobodných, nezávislých a schopných urobiť si dobrý život? Kto na to odpovie najlepšie? 

Získajte recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli. 

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem