...

Športový gén

Recenzia knihy Športový gén

David Epstein vo svojej pútavej knihe sa venuje problematike hľadania hraníc ľudskej výkonnosti. Pokúša sa objasniť, do akej miery sme limitovaní vlastnou genetikou a ako nás niektoré individuálne zvláštnosti predurčujú na (ne)úspech v porovnaní s druhými. Autor vyslovuje tézu, že ak aj dobré genetické poklady existujú, vstupuje do hry skúsenosť a počty odpracovaných či odtrénovaných hodín v danej činnosti. Mnohí ľudia (od šachistov, cez chirurgov až po športovcov), ktorí sú špičkoví v nejakej oblasti, vraj dospeli k záveru, že ako postupne získavali viac skúsenosti (rokmi tréningu), tým rýchlejšie boli schopní pretriediť vizuálne informácie. Vďaka tomu rýchlo prenášajú svoju pozornosť od nepodstatných vecí a prejdú k dátam, ktoré sú najdôležitejšie pre určenie nasledujúceho pohybu či kroku.

 

Vrcholoví športovci potrebujú menej času a menej vizuálnych informácií na to, aby vedeli a predvídali, čo sa stane v budúcnosti. Nikto sa však nerodí so schopnosťami predvídať, preto je podľa autora práve skúsenosť tým základným kameňom úspechu všetkých majstrov.“

Podľa autora za to môže automatizácia týchto mentálnych procesov, ktoré prechádzajú z oblasti mozgu v čelovom laloku (kde sídlia vyššie funkcie), do primitívnejších oblastí, kde ich následne môžete vykonávať „bez myslenia“. Práve tieto vnemové schopnosti oddeľujú majstrov od diletantov a nadobúdajú sa iba praxou a nie sú základnou výbavou ľudského “stroja”. Lenže v nadobúdaní tejto skúsenosti si nie sme všetci rovní. Autor v knihe spochybňuje pravidlo “desaťtisíc hodín”, ktoré bolo doteraz uznávané ako objem práce, za ktorý sa môžete stať majstrom v akejkoľvek oblasti. Pri štúdiách, ktoré autor sledoval bolo toto pravidlo opakovane spochybnené. Kým niektorí dosiahli majstrovstvo už po tritisíc hodinách tvrdej práce, iní na to potrebovali až 23-tisíc hodín, čo je skoro osem krát toľko času. A niektorí adepti toto majstrovstvo nedosiahli vôbec. V čom je potom rozdiel? 

Do hry vstupujú na tomto mieste práve genetické zvláštnosti, ktorým autor v knihe venuje zvláštnu pozornosť. Uvádza, že aj veľmi malé genetické rozdiely v DNA vedú k veľkým rozdielom vo fyzických či duševných schopnostiach človeka, čo platí aj medzi pohlaviami. Uvádza príklad, že dobre trénované ženy poľahky zdolajú v hádzaní netrénovaných mužov, ale dobre trénovaní muži výrazne porážajú trénované ženy.

Muži majú menej tuku, hustejšie kosti, viac červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík, ťažšiu kostru, ktorá unesie viac svalstva a užšie boky, čo robí beh efektívnejším a znižuje pravdepodobnosť zranenia. Ženy majú takú stavbu tela, ktorá ich zaraďuje do skupiny “hendikepovaných” športovcov.

Podľa autora muži vtesnajú viac svalových vláken na akékoľvek miesto na tele a v hornej časti tela majú o 80% viac svalovej hmoty ako ženy. Na nohách je to o 50%. Muži sa vraj do bodky držia schémy platnej pre primáty. Kým dievčatá dospievajú skôr a rýchlejšie, chlapci prechádzajú neskorou a dlhou pubertou, čo im dáva viac času pre rast. Počas nej prudko rastie aj telesná zdatnosť. Autor spochybňuje aj myšlienku, že ženy sú odolnejšie voči bolesti ako muži, pretože pretrpia pôrod. Tvrdí že je to mýtus, ktorý spochybňuje každá jedna uskutočnená štúdia.

Autor však dodáva, že typickými mužskými hormonálnymi prejavmi ako viac testosterónu, stavba tela (výška, širšie ramená, hustejšie kosti, dlhšie ruky, užšie boky) a gény (SRY a ďalšie) môžu disponovať aj niektoré ženy, čo im poskytujú v športe istú výhodu pred inými ženami. Autor vysvetľuje, že muži a ženy majú takmer rovnaké gény. Ale tie malé genetické rozdiely spúšťajú lavínu biologických následkov vedúcich k veľkým nerovnostiam na športovisku. Takto autor spracoval desiatky fantastických príkladov, ktoré nám poodhaľujú tajomstvá úspechov nie len v športe ale aj iných príbuzných oblastiach. Uvádza, že v priemere najmenej 15 miliónov písmen v kóde DNA odlišuje dvoch jedincov navzájom. Aj dĺžka genómu ľudí sa môže líšiť o niekoľko miliónov písmen. Je to dosť rozdielov na to, aby to spôsobilo všetku rôznorodosť, ktorú na svete vidíme.

Získajte plnú recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli. 

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem