...

Start-Up Nation

Recenzia knihy Start-Up Nation

Kniha Start-Up Nation je podľa nás obdivuhodná a poučná najmä pre mladého človeka. Poukazuje na identitu celého národa a na to, čo tam ľudia nosia v hlavách. Neuznávame túto knihu za to, ako sa Izrael angažuje do politiky sveta. Nie sme dostatočne inteligentní, aby sme to dokázali nestranne posúdiť a robiť z toho objektívne závery. Čo však posúdiť dokážeme veľmi dobre je kvalita myšlienok, ktoré sa v knihe vyskytujú a ktoré popisujú to, čo sa v tejto krajine deje. Ide práve o identitu, ktorá sa v tejto krajine aj pod vplyvom vojenských a politických okolností formovala. 

Veľmi sa nám páči, ako jadro spoločenského správania je orientované na superúprimnosť. V modernej hebrejčine to charakterizuje slovo “chucpe”. Znamená to niečo ako zlosť, otrlosť, cynizmus, nepochopiteľnú kuráž, dovolenosť spojenú s aroganciou. Prejavy chucpe sú vraj vidieť všade: 

  • v spôsobe, akým univerzitní študenti rozprávajú so svojimi profesormi, 
  • ako zamestnanci vyjadrujú námietky v debatách so šéfmi, 
  • ako seržanti diskutujú s generálmi a úradníci spochybňujú slova ministrov. 

Pre Izraelcov je to vraj bežný a úplne samozrejmý spôsob správania. Niekde v priebehu života – doma, v škole alebo v armáde – sa každý Izraelec naučí, že asertivita je normou, zatiaľ čo zdržanlivým správaním riskujete, že vás ostatní predbehnú. Domnievame sa, že práve vďaka tomu Izraelské univerzity patria k najlepším na svete a v krajine funguje systém celoživotného vzdelávania. Aj to je možno dôvod, prečo Izrael predstavuje najväčšie sústredenie inovácií a podnikateľskej energie v súčasnom svete. Takmer polovica popredných svetových technologických firiem v Izraeli kúpila niektorý novo založený podnik alebo tam otvorila výskumné a vývojové centrum. To podporuje aj fakt, že z Izraelu dnes vychádza viac inovačných nápadov než z celého Silicon Valley (USA), kde sa mnohé myšlienky len recyklujú alebo prezentujú v nových obaloch. Do veľkej miery za to môže aj prestížna vojenská služba, ktorá je povinná nie len pre mužov, ale aj pre ženy. Nie je to však tradičná vojenská služba, ako ju poznáme u nás. Učia sa v nej dôležité životné kompetencie, ktoré mladý Izraelčania neskôr uplatňujú v podnikateľskom živote.

V knihe sa nám páči aj to, ako sa prezentuje základná idea, že ak sa človek chce stať „odborníkom“ na budúcnosť, je potrebné nahradiť skúsenosti víziou. Preto Izraeli je miestom, kde je vytvorený „ekosystém radikálne nových myšlienok“. V DNA každého Izraelčana je túžba tvoriť, meniť, vymýšľať, prichádzať s novými nápadmi a premieňať ich v skutočnosť. Vďaka svojej superúprimnosti sa spoločne púšťajú do búrlivých debát, ktoré sú v iných podnikových kultúrach nemysliteľné, ale tam sa často považujú za najlepšiu cestu, ako prísť k riešeniu problému. V knihe sa cituje:

„Keď sa dokážete preniesť cez počiatočné šrámy, ktoré utrpí vaše ego, je to ohromne oslobodzujúce. V izraelských firmách sa len málokedy stretnete s tým, že by si ľudia hovorili veci za vašim chrbtom. Vždy viete, s kým na čom ste. Šetrí to veľa času, ktorý sa inak venuje riešeniu malicherností.”

Ako tvrdí v knihe Mooly Eden, aj preto je Izrael krajina, kde sa na zdvorilosť nekladie veľký dôraz. Od raného detstva sú tam vedení k tomu, aby spochybňovali samozrejmé, neustále sa pýtali, o všetkom diskutovali a mysleli inovačným spôsobom. Ako dôsledok toho je, že je oveľa náročnejšie viesť päť Izraelcov než 50 Američanov, pretože Izraelci budú nepretržite spochybňovať čokoľvek čo poviete, pričom prvou otázkou bude:

„Prečo ste vy mojim šéfom a nie ja vašim?“ 

Asertivita alebo drzosť, kritické, nezávislé myslenie alebo neposlušnosť, ambiciózne a vizionárske myslenie alebo arogancia. Tieto charakteristiky vystihujú typického izraelského podnikateľa a my si myslíme, že pokiaľ chceme vytvoriť trvalo skvelú spoločnosť, potrebujeme podobnú kultúru a národnú identitu formovať aj v mysliach našich občanov a najmä detí. Preto vám ponúkame nami spracovanú recenziu tejto knihy, v ktorej sa dozviete všetky dôležité informácie o tom, ako sa aj vy môžete posunúť vpred a stať sa tak lepšou verziou samého seba. 

Získajte recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli. 

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem