...

Trendológia

Recenzia knihy Trendológia

Čo je to trend? Ako sú od neho závislé ekonomické a trhové sily i nálady spotrebiteľov? Knihu Trendológia napísal uznávaný odborník spotrebiteľského výskumu a analytik trendov, William Higham. V knihe nás učí súvislosti o tom, ako trendy vznikajú, prečo sú tak životne dôležité pre trvalý rozvoj vašej firmy a ako vďaka trendom porozumiete správaniu svojich zákazníkov. Mnohé súvislosti vysvetľuje na príkladoch notoricky známych firiem (napríklad Apple, Amazon, ďalšie) a pomocou analýzy nám objasňuje, ako tieto firmy tvoria trendy i priestor pre svoju ekonomickú prosperitu.  

 

Príchod mobilných telefónov napríklad spôsobil vznik trendu užívania mobilných telefónov. Príchod iPodov povzbudil používanie MP3 prehrávačov. Môže to znieť ako samozrejmosť, ale je dôležité rozlišovať medzi výskytom produktu a trendu jeho užívania medzi spotrebiteľmi, pretože mnohé existujúce technológie sa jednoducho nepoužívajú. Samotné uvedenie technológie nestačí. Dôležité je zaužívanie technológie konzumentmi. MP3 prehrávače boli na trhu niekoľko rokov, ale až silná kombinácia prístrojov iTunes a iPod spôsobila raketový nárast predaja.

Autor ďalšej v knihe popisuje, ako je dôležité pokúšať sa predvídať trendy a skúsiť predpovedať, ako budú zákazníci zajtra zmýšľať a čo budú robiť. Produktové trendy sú podľa neho ako obedové menu. Zákazník si nemusí niečo zákonite objednať len preto, že je to v ponuke. 

„ Súčasná mládež má čoraz zrelší prístup k životu. Ženy dnes nakupujú rovnako veľa áut či produktov moderných technológií ako muži, zatiaľ čo muži predstavujú najrýchlejšie narastajúci segment na trhu s pleťovou kozmetikou. Limuzíny, televízory s plochou obrazovkou či šampanské už nie sú výlučne doménou milionárov z indexu HNWIs (High Net Worth Individuals).”

Dnes vďaka internetu a komunikačným technológiám sa nové informácie šíria v priebehu hodín a nie dní. Vďaka tomuto posunu, sa aj trendy môžu rozširovať v priebehu niekoľkých mesiacov a nie rokov, ako bolo tomu kedysi.

„ Na trendy má obrovský vplyv vládna politika a makroekonomika. Keď vláda ohlási, že všade vybuduje diaľnice, má to nesmierny dosah. Prípadne keď McDonald´s či Burger King prídu do novej krajiny. Takéto veci veľmi ovplyvnia životný štýl ľudí. P T BLACK , Partner, Jigsaw International (Čína).”

V recenzii knihy sa zaoberáme aj tým, ako vám tieto vedomostí môžu pomôcť pri  konkurenčnej výhode. Na druhej strane sa zároveň môžete uchrániť pred možným bankrotom, keď dostatočne skoro vystopujete nový trend, ktorý by inak zlikvidoval vaše biznis portfólio, tým že včas a pružne zareagujete na nevyhnutný vývin spoločnosti. Tak, ako píše autor: 

„Úlohou trend marketérov nie je hľadať dobro spoločnosti. Ich úlohou je hľadať signál takých zmien spotrebiteľov, ktoré sú relevantné pre ich firmu či klientov, či už to považujú za pozitívny jav alebo nie.“

Ak však podnikáte srdcom, máte svoje poslanie spojené so silnými myšlienkami, ktoré druhým pomáhajú napredovať, potom sa až tak veľmi týchto trendov obávať nemusíte. Aj napriek tomu sú však myšlienky z tejto knihy veľmi poučné. Získajte plnú recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli.  

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem