...

Výživa a fyzická degenerácia

Recenzia knihy Výživa a fyzická degenerácia

Weston A. Price sa vo svojej vynikajúcej knihe zameriava na spôsoby stravovania domorodých kmeňov z rôznych kútov sveta a porovnáva ho s moderným stravovaním danej doby (kniha je z roku 1938). V knihe diskutuje o tom, ako nás každodenná výživa môže zdravotne ovplyvňovať a dokonca nám spôsobovať fyzické degeneratívne zmeny. Z jeho výprav a štúdií po celom svete nazbieral veľmi bohaté materiály, ktoré obsahovali okolo 15.000 fotografií a mnoho filmových záberov. Autor veľmi pútavo hľadá odpoveď na otázku, prečo má posledná generácia domorodých ľudí na rozdiel od svojich rodičov často zdeformované tváre, čeľuste i neporovnateľne väčšie množstvo zubných kazov. Stotožňujeme sa s jeho vysvetlením, ktoré vidí v nesprávnej životospráve, ktorú zaviedla moderná kultúra života (chémia, technológia, politika v jedle). A práve tieto výživové zmeny si pôvodní domorodí ľudia osvojili od bieleho obyvateľstva a tak to aj dopadlo. 

Price vo svojej knihe volí zaujímavý nosný prvok, ktorým prepája a porovnáva primitívnych i moderných ľudí. Zameriava sa nielen na výskyt zubného kazu v populácii, ale aj na mnoho ďalších deformácií. Zubný kaz sa totiž v minulosti takmer vôbec nevyskytoval a je možné ho považovať za novodobú civilizačnú chorobu. Všeobecne známu informáciu, že práve ľudské ústa a zuby sú ohniskom infekcií a baktérií, autor posúva do novej úrovni. Aj v dnešnej dobe sa v stravovaní preferujú cukry, sladkosti, múčne a sacharidové jedlá, ktoré sú však chudobné na potrebné vitamíny a minerály pre naše telo. To podľa autora vytvára priestor na infekcie a s ňou spojené zubné kazy.

Ako sa teda stravovali pôvodní domorodí ľudia? Ich strava bola zložená z mliečnych výrobkov (najmä maslo, smotana, mlieko), z vnútorností divej zvery (mäso často prenechávali psom), vajec vtákov, z rýb a iných darov mora, z ktorých často konzumujú práve vnútornosti (treščiu pečeň či steny tráviaceho traktu). Podľa Pricea sú práve vnútornosti zdrojom bohatým na minerály a vitamíny, zvlášť tie, ktoré si človek nevie vo svojom tele vyrobiť sám (na rozdiel od iných zvierat, ktoré v knihe spomína). O výsledkoch tohto stravovania svedčí aj jeho výskum, kedy z vyše 820 pozorovaných zubov u Eskimákov, ktorí sa živili výlučne len pôvodnou skladbou potravín (detaily v recenzii), bolo prítomných len 0,1 percenta zubov s kazom! Podľa neho má zloženie stravy priamo úmerný vplyv nielen na naše zdravie, telesnú kondíciu a výšku imunity voči chorobám, ale zároveň ňou ovplyvňujeme aj epigenetické informácie na ďalších generáciách našich detí. 

„Výskyt zubného kazu sa líši od 0,6 percenta u najizolovanejších skupín až po 33,4 percenta v modernej spoločnosti.“

U domorodcov, ktorí prijali stravu dovážanú loďami z vyspelých krajín, sa podľa autora rapídne zhoršila telesná kondícia i zdravie. Objavili sa taktiež zubné kazy, problémy s prehustenými zubmi, ktoré boli viac náchylné na vypadávanie a k zubnému kazu. Objavujú sa aj deformácie tváre, zubných oblúkov, užšie nozdry či artritída.

Ak chcete vedieť, aké potraviny používali domorodé kmene na udržanie svojho zdravia, imunity, vysokej telesnej kondície, na zlepšenie fertility alebo na zdravý vývin svojich detí, môžete sa inšpirovať našou recenziou tejto fantastickej knihy z VIP členstva. V nej sa  dozviete všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v tejto knihe našli. 

VIAC INFORMÁCII O VIP SLUŽBE NÁJDETE TU. 

Predplaťte si VIP službu podľa Vášho výberu

= 5 eur/mesiac
= 10 eur/mesiac
= 15 eur/mesiac
Mesačné členstvo VIP
Mesačné členstvo VIP
(všetko spolu)
= 19 eur/mesiac

(úspora 11 eur/mesiac = 132 eur/rok)

Zostavte si balíček VIP produktov

Pre vytvorenie objednávky musíte byť prihlásený.

 

scroll-top

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem