...

Zmena

Recenzia knihy Zmena

Bratia Dan a Chip Heathovci píšu fantastické knihy. V tejto o zmene nás oboznamujú s mechanizmami, ktoré sú veľmi užitočné pre každého z nás. V podstate neustále počas celého života prechádzame mnohými automatickými zmenami (od výberu školy, partnera, narodenia dieťaťa, nových technológiách, pracovných miestach, iné). Inokedy sa o zmenu zúfalo pokúšame, ale nedarí sa nám ju nijako uskutočniť (prestať fajčiť, odstrániť obezitu seba alebo svojich detí, iné). Autori nám popisujú stav, ako sa správame schizofrenicky, keď jedna časť nášho ja (tá racionálna), chce vstať o 5.45 a dopriať si čas na ranný beh. No tá druhá časť (tá emocionálna), sa prebudí do tmavého rána, no podľahne teplej perine a po ničom na svete netúži viac ako ešte po pár vzácnych minútach spánku. Schizofrénia, s ktorou všetci žijeme, je podľa autorov skutočne neobyčajný fenomén. Nevenujeme jej špeciálnu pozornosť, lebo sme si na ňu dávno zvykli. Keď sa však púšťame do novej diéty a všetky kalorické bomby vyhadzujeme do smetí, robíme to, pretože naša racionálna stránka veľmi dobre vie, že keď to na emocionálnu polovicu príde, akákoľvek sebakontrola stráca šancu.

Všetky pokusy o akúkoľvek zmenu majú však podľa autorov čosi spoločné. Nech už chcete zmeniť čokoľvek, musíte sa začať správať inak. Lenže ľudia (a teda aj my) sa bránime zmenám. Zmena si vyžaduje sebakontrolu a tá sa dá ľahko vyčerpať. Je to ako so zhybmi v telocvični. Ten prvý ide ľahko, svaly sú oddýchnuté a výkonné. No s každým ďalším pohybom sa únava stupňuje až do úplného vyčerpania. Čím je rozsiahlejšia navrhovaná zmena, tým viac sebakontroly ľudí stojí. Keď sa hladina sebakontroly dostane na nulu, vyčerpali sme si práve tie mentálne kapacity, ktoré najviac potrebujeme na realizáciu kľúčovej zmeny. Ak vám niekto bude tvrdiť, že veci sa menia ťažko, lebo ľudia sú leniví alebo príliš pohodlní, neverte tomu. Pravda je v skutočnosti taká, že zmena sa dosahuje ťažko, lebo ľudia vyčerpajú svoje sily. To čo častokrát vyzerá ako pohodlnosť, je často iba vyčerpanosť.

Preto je Status quo tak pohodlný stav. Máte svoju rutinu, spôsoby, ako veci robíte (autopilot). V časoch zmien však autopilot nestačí. Zmena so sebou prináša nové možnosti, ktoré sú zdrojom neistoty a nejednoznačnosti, ktorú duševne nikto nemá rád. Tá je zdrojom vyčerpanosti, nervozity a paralyzujúcej nerozhodnosti. A paralýza sa rovná koncu nádeje pre zmenu, takže opäť nastupuje status quo. Ľudia sú podľa autorov ochotní podstúpiť zmenu iba vtedy, keď im je úplne jasné, čo presne to pre nich bude znamenať. V skratke, aby ste sa dostali na správnu koľaj, musíte si spísať kľúčové kroky (chceck pointy).

Do toho celého vstupuje aj vaša identita i štandardy, ktoré uznávate. Ľudia sú otvorení novým identitám. Len čo samých seba začnete vnímať ako „uvedomelých občanov“, budete sa tak chcieť aj správať. To je fantastická správa pre všetkých, čo vedú ostatných k istej zmene. Nová identita je kľúčom k novému správaniu, ale stotožnenie sa s identitou nestačí. Je potrebné konať a o tom nám viac povedia už naši fantastický bratia Heathovci. 

Získajte recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli. 

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem