...

Myslenie rýchle a pomalé

Recenzia knihy Myslenie rýchle a pomalé

V knihe Daniela Kahnemana sa objavujú veľmi cenné postrehy, ktoré súvisia s našimi rozhodovacími systémami. Kým Systém 1 funguje automaticky a rýchlo, s malým alebo žiadnym úsilím a bez pocitu úmyselnej kontroly, tak Systém 2 prideľuje pozornosť vedomým duševným činnostiam, ktoré ju vyžadujú, vrátane zložitých výpočtov. 

Tieto dva systému sú tiež známe aj ako vedomá (Systém 2) a podvedomá myseľ (Systém 1). Autor v knihe popisuje dva dôležité fakty o našej mysli. Dokážeme byť slepí k očividnému a tiež dokážeme byť slepí k našej vlastnej slepote. Je jednoduchšie rozpoznať omyly iných ľudí než svoje vlastné. Snaha vôle alebo sebakontroly sú však podľa autora unavujúce. Ak ste sa museli prinútiť niečo urobiť, budete mať potom menšiu ochotu alebo sebakontrolu, keď je pred vás postavený ďalší problém. Tento jav bol nazvaný vyčerpanie ega.

Podľa autora je idea mentálnej energie viac než len metafora. Nervový systém spotrebováva viac glukózy, než väčšina iných častí tela a zámerná duševná aktivita sa javí ako mimoriadne náročná na glukózu (obzvlášť u jedincov, ktorí sú metabolicky negramotní). Ak ste zahĺbený do zložitého kognitívneho uvažovania alebo zapojený do úlohy, ktorá vyžaduje sebakontrolu, môže vám klesnúť hladina energie v tele (napríklad aj glukózy). Podobnej kvantifikácii mentálnej energii (skôr kvality vedomia) sa veľmi pútavým spôsobom zaoberal aj Dr. Hawkins, čo sme rozoberali v recenzii jeho knihy.

V súvislostiach s týmito Systémami 1 a 2, autor vyslovil aj obavu. Štúdie účinku primingu (ovplyvňovanie pamäte cez rôzne stimulácie, napríklad reklama) priniesli objavy, ktoré narúšajú náš obraz samého seba ako vedomého a autonómneho autora svojich úsudkov a svojich rozhodnutí. Bolo vraj dokázané, že ak sa ľudia pred voľbami stretli s obrazmi školských tried a školských skriniek, zvýšilo to ich tendenciu podporiť školské iniciatívy. Autor tvrdí, že dnes účinky primingu môžu zasiahnuť do každého zákutia nášho života. Ako problém vyslovuje fakt, že javy primingu sa odohrávajú v Systéme 1 a vy k nim nemáte vedomý prístup.

V týchto súvislostiach hovorí aj o propagande, čo je podľa neho spoľahlivý spôsob, ako ľudí prinútiť veriť nepravdám. Ich časté opakovanie spôsobuje, že známosť sa ťažko odlišuje od pravdy. Veľmi dobre túto skutočnosť poznajú autoritárske režimy a marketingoví pracovníci. Boli to však psychológovia, ktorí odhalili, že aby sa nepravda zdala pravdou, nie je nutné opakovať celé tvrdenie alebo celú myšlienku. Autor opisuje aj podobný pojem “klam naratívnosti”, kde skreslené príbehy o minulosti môžu utvárať náš pohľad na súčasný svet a naše očakávania ohľadne budúcnosti. K naratívnym klamom vraj dochádza neustále a vraj ich potrebujeme preto, aby nám všetko „dávalo zmysel“.

Autor sa ďalej v knihe vyjadruje aj o rôznych schopnostiach človeka, ako napríklad rozhodnutie o tom, či človek, ktorého vidíme prvý krát je dominantný (a teda potenciálne nebezpečný), alebo je skôr dôveryhodný a priateľský. Vodítka pre hodnotenie dominantnosti vraj poskytuje výraz tváre a jedným takým vodítkom je aj „silná“ hranatá brada. Príkladná kombinácia hranatej brady a nakrčeného čela môže veštiť problémy. Samozrejme guľatá brada nie je spoľahlivým indikátorom miernosti a úsmev môže byť falošný. Ale aj taká nedokonalá schopnosť ohodnotiť neznámeho človeka poskytuje podľa autora výhodu na prežitie.

Autor sa tiež zmieňuje o dlhodobých úspechoch vo vzťahu. Podľa neho to závisí oveľa viac na schopnosti vyhnúť sa negatívnemu než vyhľadávať pozitívne. Stabilný vzťah vyžaduje, aby dobré interakcie svojim počtom prevýšili „zlé“ interakcie aspoň v pomere 5:1. V sociálnej sfére vraj ale existujú ešte pozoruhodnejšie asymetrie a roky trvajúce priateľstvá sa dajú rozbiť jediným nešťastným krokom. Žeby v našej spoločnosti chýbali postoje superúprimnosti a iné, o akých sa dozvedáme aj z recenzie knihy Start-Up Nation? Niečo na zamyslenie.

Získajte plnú recenziu tejto fantastickej knihy v našom VIP členstve a dozviete sa všetky myšlienkové klenoty a najpodstatnejšie informácie, ktoré sme v knihe našli. 

 

Ako získať recenzie kníh

Recenzie kníh vám ponúkame ako BONUS k VIP PREMIUM členstvu, v ktorom nájdete všetky naše elektronické produkty vytvorené do roku 2016. Edukačné eKnihy, prednášky či cvičebné DVD materiály sú dostupné ihneď vo vašom MOBILE, TABLETE alebo POČÍTAČI na jeden klik. Všetky produkty v pôvodnej hodnote nad 800 eur môžete mať dnes dostupné za 20 eur / mesiac (alebo 200 eur / rok). Viac informácií si môžete preštudovať TU.

 

 

 

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem